7 maj 2025
Kozica: "Bättre känsla när det är ett lite snyggare mål"
Omröstningen är avklarad. Ettanföljarna röstade fram drömmålen från William Videhult och Dzenis Kozica till månadens mål i april. - Alltid kul och göra mål men det blir såklart en ännu bättre känsla när det är ett lite snyggare mål, säger Kozica.
En månad har passerat sedan seriepremiären och Ettanspelarna har bjudit på mängder av läckra drömmål. För april månad har drömmålen från William Videhult och Dzenis Kozica blivit framröstade till snyggaste målen i vardera serie av följarna på Instagram.
Sollentuna FK:s anfallare William Videhult slog till i hemmapremiären mot Hammarby TFF. Med vänsterfoten skruvade 22-åringen in bollen i krysset utanför straffområdet.
- Jag ser väl målet som ett av de snyggare jag gjort, men samtidigt ganska tråkigt att vi inte vann själva matchen. Ofta känner man ju direkt efter en bollträff att den sitter där den ska - och det var precis så. Förmodligen sista gången jag försöker med en sån där projektil. Jag tror inte jag gör om det, säger han.
Dzenis Kozica ville inte vara sämre. Yttern i Jönköpings Södra höll sig fram mot Eskilsminne IF. 32-åringen fintade bort en försvarare och skruvade in bollen i bortre krysset.
- Jag får ett instick in bakom backlinjen och ser att en försvarare kommer i full fart, så jag skickar honom med en skottfint och lägger sen in den i bortre krysset. Det är alltid kul och göra mål men det blir såklart en ännu bättre känsla när det är ett lite snyggare mål och med våra fantastiska supportrar bakom det målet dessutom, säger han.
Se målen nedan:
Dela
FLER NYHETER