6 mars 2023

Svenska Cupen: FCT- och DFF-seger

I helgen avslutades gruppspelet i Svenska Cupen. Det blev segrar för FC Trollhättan och Dalkurd FF medan Norrby IF och Oskarshamns AIK förlorade.

FC Trollhättan studsade tillbaka efter storförlusten mot BK Häcken genom att bortaslå Jönköpings Södra IF. Alibek Aliev blev matchhjälte med sitt straffmål i första halvleken. Med vinsten slutade FC Trollhättan på tredjeplats i grupp 1.

I grupp 8 spelade två Ettanklubbar mot varandra. Dalkurd FF vann över Oskarshamns AIK med 5-2. En av nyförvärven, Oskar Alvers, stod för två av målen. Vinsten gjorde att Dalkurd FF slutade på tredjeplats bakom Mjällby AIF och IK Sirius.

Norrby IF fick en tung avslutning på gruppspelet. IK Brage var numret för stort och tog en övertygande 5-0-seger på Domnarvsvallen. Trots förlusten slutade Norrby IF på tredjeplats med bättre målskillnad än GIF Sundsvall.

Resultaten från helgen:


Jönköpings Södra IF - FC Trollhättan 0-1 (0-1)

0-1 (32') Alibek Aliev


Dalkurd FF - Oskarshamns AIK 5-2 (1-1)

1-0 (32') Oussama Ali

1-1 (34') Falcao

2-1 (53') Oskar Alvers

3-1 (56') Ezequiel Montagna

4-1 (67') Fardin Rabet

5-1 (85') Oskar Alvers

5-2 (89') Ayomide Jibodu


IK Brage - Norrby IF 5-0 (3-0)

1-0 (7') Pontus Jonsson

2-0 (19') Kevin Appiah

3-0 (37') Kevin Appiah

4-0 (50') Emil Tot Wikström

5-0 (90+1') Douglas Karlberg

Dela

FLER NYHETER

8 april 2026
Ett rum med en logotyp från svunnen tid som minner om köldsmockor i 20 minus.
2 april 2026
Bonnier News, Gota Media och NTM Media har tecknat ett nytt treårigt samarbetsavtal med Sportway gällande mediarättigheterna för Ettan.
2 april 2026
Det är med ett nybygge som en gammal landslagskapten ska se till att Trelleborgs FF förhoppningsvis ska få fira sin 100-årsdag med ett avancemang.
VISA ALLA NYHETER