20 april 2023

Hållbarhetsrapporten för 2022

Ettanfotboll har äntligen lanserat hållbarhetsrapporten för 2022.

Detta år har varit särskilt betydelsefullt eftersom Ettanfotboll har aldrig kunnat presentera hållbarhetsrapporten så “tidigt” på året. Lanseringen gjordes i fysisk form på vårt hållbarhetsseminarium i Stockholm, samtidigt som evenemanget sändes digitalt via vår Youtube-kanal.

Ligaorganisationens personal har arbetat hårt tillsammans under de senaste månaderna med insamlingen av data och skapandet av manus till hållbarhetsrapporten. Ettanfotboll är stolta över vårt arbete och det färdiga resultatet och hoppas att ni alla läser den. Ettanfotboll är också medvetna och ödmjuka kring att vi har mer att göra för att ständigt förbättra vårt hållbarhetsarbete.

Detta är femte hållbarhetsrapporten och när Ettanfotboll släppte första rapporten var ligan den första ligaorganisationen i Europa som speglade en hel ligas gemensamma hållbarhetsarbete samlat i en rapport. Ettanfotboll är stolta över att ha fortsatt denna tradition och kommer att fortsätta sträva efter att vara en ledande organisation inom hållbarhet.

Ettanfotboll vill tack till alla föreningar som har bidragit till hållbarhetsrapporten för 2022 och tack till alla som både fysiskt och digitalt följde med på seminariet.

Låt oss alla fortsätta att arbeta tillsammans för en hållbar framtid.

Här kan du se reprisen av Hållbarhetsseminariumet.

Tryck här för att läsa senaste Hållbarhetsrapporten.

Dela

FLER NYHETER

12 december 2025
Blogg: Ettan är det perfekta steget
9 december 2025
Det har blivit dags att rösta fram och kröna årets mål i Ettan Norra och Ettan Södra.
5 december 2025
Abdinaser Bashir har utnämnts till Årets domare 2025 av tränarna, sportcheferna och lagkaptenerna i Ettan.
VISA ALLA NYHETER