4 juni 2026
Dags för derbyslag vid Klarälvens delta
De stötte på varandra i Ettan för två år sen, annars har derbymötena varit få. Men på fredag är det äntligen dags för ett superhett ”Älv Clasico” mellan FBK Karlstad och IF Karlstad igen. Men det handlar inte bara om rivalitet, det är också en möjlighet att visa hockeytokiga Solstaden att det även liras toppfotboll här.
Undantaget en drabbning i Sven-Göran Erikssons pokal förra säsongen, något möte i DM och någon träningsmatch då och då, så är det bara för två år sen i Ettan som Karlstads två främsta fotbollsklubbar stött på varandra i seriesammanhang. Nykomlingen FBK, som så sent som 2014 låg i division 4, har inlett piggt i år och ligger trea inför årets första derbydrabbning. IF Karlstad toppar i sin tur serien. Adderar du att de bägge klubbarna dessutom är de två lag i hela Ettan som har släppt in minst mål efter tio omgångar (KF har släppt in fyra och FBK har släppt in sju), samt att de även tryckt på ganska rejält offensivt (FBK snittar 1,8 gjorda mål per match och KF snittar 1,5 mål per match) så förstår vem som helst att om man någon gång ska bekanta sig med fotbollen vid Klarälvens delta, är det nu.
– Det är ju en förhoppning naturligtvis att bägge lagen kan visa upp sig och göra en bra fotbollsmatch, att det finns ett värde, det skapas ett intresse och att folk går härifrån med en känsla av att det är kul att gå på fotboll i Karlstad; vilket förhoppningsvis kan höja publiksnittet inte bara för oss utan för FBK också. Det är en så pass stor stad så att vi ska ligga på 3–400 i en hemmamatch i Ettan känns otroligt lågt, tycker jag personligen. Det borde finnas fler fotbollsintresserade människor i en sån här stad, säger Paul Olausson, tränare i IF Karlstad för andra säsongen.
– Det ska bli kul att spela inför så mycket folk och förhoppningsvis kunna bjuda på något som de tycker om, så att fotbollsintresset i Karlstad ökar ytterligare. Jag är ju själv inte härifrån, men jag är här nu och det vore ju jättekul om man kunde bidra till att det intresset ökar. Det vill man göra allt man kan för; och att göra resultat, det går väl inte att göra så mycket mer än så? Kan vi då dessutom bjuda på en bra match mellan varandra så kan det kanske väcka några sovande fotbollsmänniskor, säger Kenan Mulahusic, tränare i FBK Karlstad från och med den här säsongen.
Två sidor av myntet
Även om rivaliteten klubbarna emellan inte är historisk, på så sätt att FBK Karlstad länge spelade i lägre serier samt att IF Karlstad är en nyare sammanslagning av två tidigare konkurrenter – Karlstad BK och Carlstad United, så är det klart att det surras på stan. FBK och KF är inte bara de bästa klubbarna i Karlstad just nu – i hela Värmland är bara Degerfors IF bättre – utan de har alltså dessutom toppkänning båda två och är här och nu absolut med i rejset om de två platserna som kan ge en biljett ett hack upp i seriesystemet.
Och det finns två sidor av myntet, en där ingen vill sätta för mycket press och vikt vid att matchen trots allt är väldigt mycket mer laddad än en vanlig seriematch och en där ingen de facto vill vara sämst i stan.
– Det är klart av det jag har märkt… det är klart att det finns en rivalitet. Sen hur den i detalj ser ut är jag lite för ny för att prata om, men jag märker att det är viktigt för folket i klubben vad som händer i den matchen. Det är nog ingen av klubbarna som vill torska. Sen vet vi också vilka vi är, vad vi är för klubb och hur vi jobbar, vi är en underdog och trivs med det. Jag tittar på våran klubb och det är klart att matchen är speciell, men det är inte många som har väntat sig att vi ska prestera så här bra som vi gör och det i sig kanske bygger upp ännu mer förväntningar än vad man kan kanske hade innan, säger Kenan Mulahusic i FBK.
Han pratar samtidigt om att inte sätta för mycket onödig press på spelarna.
– Spelare är ju människor, de känner och de tänker saker. Oavsett vad du säger till dem så, känner de en sak så känner de ju en sak. Sen är det ju hur man tacklar matcherna. Jag gillar ju inte att haussa upp sånt för mycket, för det är som att man är rädd för något motstånd. Helt plötsligt ska man snacka upp dem som att de är värsta, jävla laget och bli livrädd för dem. Men det är samma med den här matchen, det är en fotbollsmatch men vi vet ju att det kommer att krävas en jäkla attityd och vi har ju massor av det. Så jag som tränare tycker väl att vissa saker är väl översnackade inför derbyn, ibland överkomplicerar man saker för det är de enkla, enkla sakerna som du behöver göra bra om det ska bli någonting i ett riktigt derby.
Paul Olausson i KF tonar gärna ner att det är derby, fokus i första hand ligger på tabellplaceringen.
– Det är väl klart att det finns någon form av rivalitet på något sätt, men jag är inte rätt person att fråga. Jag har aldrig sett det så och jag har inga såna känslor gentemot FBK utan det är jättekul att de gör det bra. Det är en helt annan målsättning som finns här, att ta den här klubben upp till nästa nivå. Det är i alla fall där som mitt fokus ligger, säger han.
– Klubben är ju en sammanslagning så tidigare var det en rivalitet mellan Karlstad BK och Carlstad United som ju numera är den här klubben. Jag tycker att den rivaliteten har väl alltid varit otroligt mer märkbar, under den tiden som de klubbarna existerade. Det var en större rivalitet på den tiden, tycker i alla fall jag, än vad det är mellan FBK och Karlstad. Sen har man ju alltid att det är storebror mot lillebror, utifrån förutsättningar och så vidare. Folk får ju välja själv vad de tycker och hur de ser på det här, men jag personligen känner inte av någon jätterivalitet, fortsätter han.
Ta sig an matchen annorlunda
Rivalitet eller inte – det står trots allt tre poäng på spel.
– Att det är derby, det är lite andra saker som är viktiga i de matcherna än i en vanlig match. Mycket är samma, men kanske lite att det väger över på hur man kommer in i matchen, vad man har för mentalitet och vad man är beredd att offra. Det är liksom det som är, och där är vi ju fantastiska. Så vi går bara in med positiva känslor… för det som krävs i derbyna, det är vi allra bäst på, säger Kenan Mulahusic i FBK.
Vilket är?
– Vilket är en jävla attityd, ett stenhårt jobb, bra stabilitet och sen är vi sylvassa framåt. Det är många komponenter som är – om du bortser från rena spelmässiga och taktiska saker – så är det de sakerna där vi sticker ut även i siffror. Och det känner vi i laget, att vi är livsfarliga och vi är otroligt svåra att slå så det är saker som är viktiga i derbyn. Det är så svårt att sätta ord på såna saker, men det är annat än vilka ytor ska vi spela på, vem ska droppa var och lite såna saker. Nu är det så här: Vinn din jävla duell, ta bollen framåt och se till att det händer saker på deras planhalva – det är lite det som det handlar om och vi är grymma på det.
Han utvecklar ytterligare:
– Körkortet för att spela i FBK Karlstad är att du dör på planen i 90 plus, att du löper upp och ner 100 procent varenda gång. Sen får vi se vilka som är i form, vilka som är bättre och sen kommer de detaljerna vilka det är som står på plan. Det är den attityden vi har, vi vill jobba till oss allting.
Paul Olausson i KF ser det som sporrande med mycket publik på läktarna.
– Jag är inte en så känslomässig person av mig när det handlar om matcher generellt, utan det är en 90-minutersmatch mot en bra motståndare. Det enda som skiljer sig förhoppningsvis är att det blir en bra inramning med mer folk än vad vi brukar ha på matcherna, vilket är kul naturligtvis. Förhoppningsvis höjer det båda lagens spelare så att de presterar sitt max, så att man får en bra fotbollsmatch. Men för mig personligen är det inte så stor skillnad mot någon annan match, om jag ska vara ärlig, säger han.
Nöjda med säsongen
Båda lagen återfinns i toppen och ångar så här långt på i serien, men de båda tränarna manar samtidigt till lugn – det är ännu bara en tredjedel av säsongen som har avverkats.
– Det är bättre att ligga högst upp, än att ligga en massa poäng bakom när man har som målsättning att vara med däruppe när serien är färdigspelad. Men jag poängterar att just nu handlar det mest om att vara med och bygga laget starkare och starkare, för det är ju ingenting som är avgjort i omgång tio utan vi ska spela 20 matcher till. Men givetvis är det gynnsamt att ha en bra sits när vi är tio matcher in, så det är inte så att jag skulle vilja ha det på något annat vis utan vi har gjort det helt okej. Men vi behöver fortfarande bli bättre i många aspekter. Vi har varit solida defensivt, men vi har inte producerat så himla mycket som vi önskat utan vi behöver bli bättre offensivt. Men kan vi behålla vår defensiv och sakta men säkert bygga vår offensiv, då tror jag att vi kan vara med och fajtas hela vägen in, säger Paul Olausson i KF.
– Vi har sagt så här, men det är ju mitt sätt att jobba som tränare, att det enda som gäller i fotboll det är det som händer just nu. Det är det enda som du kan påverka. Det är som att folk började prata om det här derbyt redan för någon vecka sen, men det var helt ointressant för mig för att all min fokus var på Karlberg och den matchen. Och det är där jag försöker se till att vi är som lag, att vi varje dag på träning och på varje match maxar skiten ur oss, sen får vi se vad vi får med oss. Det är ju en av anledningarna till att vi är så pass framgångsrika, det är att vi tänker inte längre fram än där vi är och där försöker alla bara göra allt vad de kan, säger Kenan Mulahusic i FBK.
Det är avspark på Sola Arena – trots att FBK står som hemmalag har matchen flyttats hit från Örsholmens IP KDS Bilar Arena – klockan 19 på fredag den 5 juni. För två år sen slutade motsvarande möte 1–1 och när IF Karlstad hade hemmaplan vann FBK Karlstad med 2–1.
Fotnot. ”Älv Clasico” har myntats av Norra Wermlands-Tidningens journalist Mikael Adamsson.
Foto: Christer Höglund, KF Media
Dela
FLER NYHETER





