|
Tisdag 02 feb 10:57
Seriesegrare klar för Sleipner
Häll klar för två år
Han lämnade Sleipner och vann Söderettan med Öster. Nu är Tobias Häll tillbaka och vet vad som krävs för att vinna serien.
– Man måste ta poäng från början, i stället för att jaga. När man leder får man en del bonuspoäng, säger Sleipnerförvärvet.
Sejouren i Öster blev inte riktigt vad Tobias Häll hade tänkt sig. Han värvades inför fjolåret för att ersätta mångt rutinerade Fredrik Bild i mittförsvaret, men fick stå utanför laget långa stunder och trots att han i högsta grad låg bakom Östers serieseger, främst genom den sena vändningen hemma mot Sleipner i omgång 25, fick han veta att han inte ingår i Östers planer under återkomsten i Superettan.
Men någon bitterhet känner han inte – mest revanschlust.
– Jag skulle kunna gräva ned mig efter det som hände, men jag vill visa att de gjorde fel, säger han till Norrköpings Tidningar.
– Är man 25 år så vill man fortfarande spela och utvecklas. Dessutom vet jag att Sleipner har som mål att nå superettan och på den resan vill jag gärna vara med, säger han enligt Folkbladet.
Det nya kontraktet är på två år och han lär bli en fullgod ersättare till Italienflyktade Thomas Magnusson.
Klart är också att Sleipners mittfältare Semir Ajanic lämnar klubben för spel i Norrettanlaget Syrianska IF Kerburan.
|