|
Måndag 12 maj 2008 16:05
Marknadschefer i alla klubbar – förenen eder
Inte bara kampen om poängen är rolig och tuff. Även kriget om sponsorernas pengar är stimulerande men hård. Annchen Kull från Söderettans ledare FC Trollhättan efterlyser samarbete med kollegorna i andra Ettan-klubbar.
- Jag har nyligen inlett jobbet som marknadschef för FC Trollhättan, och hoppas med hjälp av tidigare erfarenheter få ökad fart på sponsorintresset. Nästa hemmamatch möter vi Öster, och har ambitionen att locka 3 500 personer. Det blir ett stort evenemang, där El-Giganten, SKANSKA, Sportlife, ICA och Volvo Aero går in som eventsponsorer, och bland annat kommer Dogge Doggelito att uppträda, säger Annchen Kull.
Webbsändningar bedömer hon än så länge vara för kostsam, men idén finns att starta samarbete med en lokal pub dit fansen kan komma och följa sitt lags bortamatcher. En win-win situation för bägge parter.
Pengar som får hjulen att börja snurra är ständigt den trånga sektorn för de flesta klubbar. Men det finns stora erfarenheter runt om i ligans lag om hur man kan göra. Men även hur man inte ska göra. Varför lägga kraft på att uppfinna hjulet.
- Det skulle vara värdefullt att få träffa kollegor i andra klubbar och utbyta idéer och erfarenheter. Vi konkurrerar ju inte utan har ju samma målsättning; göra vår klubb attraktiv för sponsorer och publik. Om vi kunde träffas vid några tillfällen före och efter säsongen är jag övertygad om att vi alla har mycket att vinna, säger Annchen Kull.
En bra idé där alla skulle bli vinnare. Vem fångar den utsträckta marknadshanden?
|